Członek Polskiej Izby Turystyki
Infolinia: 801 502 522
(32) 212 11 99, kom. 603 900 144
kontakt@odlotwakacje.pl
Last Minute
Lato 2013
Wycieczki
Egzotyka
Bez paszportu
Polecamy
Promocje
Wyszukaj ofertę
Kraj / Region
Transport
Wylot z / wyjazd z
Rodzaj oferty
Wyjazd od
Powrót przed
Cena od ... do
wyszukiwanie zaawansowane
Tel. (32) 212 11 99
Kom. 603 900 144
Newsletter - promocje na e-mail
 
Gruzja wycieczki

Przewodniki   >   Gruzja - przewodnik   >  Gruzja  wycieczki   

Gruzja wycieczki

 

Gruzja wycieczki - oferty

 

Gruzja wycieczki - informacje, propozycje ciekawych wycieczek objazdowych, fakultatywnych, które warto przeżyć spędzając urlop w Gruzji. Na pozostałych podstronach przewdonika po Gruzji znajdą Państwo niezbędne informacje o najciekawszych miejscach na wczasy, wakacje w Gruzji, o miastach wartych odwiedzenia, o atrakcjach turystycznych oraz wiele więcej.

Osoby szukające konkretnej propozcyji odsyłamy do sprawdzenia naszej oferty na wycieczki w Gruzji , gdzie znajdą Państwo zarówno wycieczki objazdowe jaki i wspałnia kurorty wczasowe. 
Gruzja - flaga

Gruzja - Oficjalna nazwa: Republika Gruzji
Gruzja - Ustrój: Republika prezydencka 
Gruzja - Stolica: Tibilisi
Gruzja - Język: gruziński
Gruzja - Waluta: 1 lari (GEL) = 100 tetri 

 

GRUZJA WYCIECZKI - MAGICZNA GRUZJA

Opis operatora Konsorcjum PBP
Region Gruzja
Program wycieczki objazdowej Magiczna Gruzja
   
Dzień 1 wycieczki objazdowej Magiczna Gruzja
WARSZAWA- TBILISI Zbiórka na lotnisku w Warszawie na 2 godz. przed odlotem, odprawa biletowa - paszportowa, wylot samolotu rejsowego do Gruzji.
Dzień 2 wycieczki objazdowej Magiczna Gruzja
REGION KAKCHETIA Śniadanie w hotel, następnie spotkanie z przewodnikiem i przejazd do regionu Kakheti, który słynie z produkcji wina. Po drodze będziemy mieli okazję podziwiać fascynującą panoramę Kaukazu. Na początek odwiedzimy XIX-wieczną założenia jednego z książąt w Tsinandali, a następnie odwiedzimy 300-letnią winiarnię, gdzie zapoznamy się z linią produkcyjną, która znacząco różni się od europejskiego sposobu produkcji wina. Opcjonalnie lunch z lekcją gotowania tradycyjnej kuchni gruzińskiej. W drodze powrotnej odwiedzimy miasto-twierdzę Sighnaghi, a następnie Klasztoru Bodbijski z mogiłą świętej Nino - chrzcicielki Gruzji. Odwiedzimy także monastyr z VI w. David Gareja Powrót do Tbilisi, kolacja i nocleg.
Dzień 3 wycieczki objazdowej Magiczna Gruzja
MTSKHETA - GORI - BAKURIANI Rano udamy się od starożytnej stolicy Gruzji- Mccheta. Na miejscu odwiedzimy miejsca historyczne, perły gruzińskiej architektury to klasztor Dżwari oraz katedrę Sweticchowli. Klasztor oraz katedra wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Następnie jedziemy z wizytą do miasta Gori, położonego w samym sercu regionu Kartli. Zwiedzimy także miasto Upliscyche, należące do Szlaku Jedwabnego. Miasto stanowi bardzo stary oraz interesujący kompleks, ciekawe dzielnice mieszkaniowe, winiarnie, piekarnie, bazylika, kościół wykuty w skale oraz antyczny teatr. Zatrzymamy się również w pobliżu domu Stalina, gdzie każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Przyjazd do Bakuri, na miejscu kolacja oraz nocleg.
Dzień 4 wycieczki objazdowej Magiczna Gruzja
VARDZIA Po śniadaniu przejazd i zwiedzanie kompleksu VARDZIA niegdyś 13-piętrowego dziś, po trzęsieniu ziemi, nieznacznie niższego, wykutego w skale miasta, zbudowanego w XII w. za czasów królowej Tamar. Kompleks składał się z 3 tysięcy jaskiń i mógł pomieścić 50 tysięcy osób. Artystycznie zdobione pokoje połączone ze sobą wykutymi w skale korytarzami, a także piękne freski na ścianach cerkwi przypominają o wielkości miasta. Kolacja i nocleg w hotelu w Kutaisi. Opcjonalnie pokaz tradycyjnego śpiewu gruzińskiego
Dzień 5 wycieczki objazdowej Magiczna Gruzja
KUTAISI Po śniadaniu przejazd do prowincji Imereti, który znacznie różni się od wschodniej części kraju. Zwiedzanie miasta Kutaisi. Jest to drugie co do wielkości miasto w Gruzji. Jego początki sięgają II tysiąclecia p.n.e. Kutaisi, dawne miasto Ai, było stolicą starożytnej Kolchidy, czyli pierwszego państwa stworzonego przez ludy gruzińskie. To właśnie tutaj było przechowywane złote runo, po które wybrał się mityczny Jazon wraz z Argonautami. Zwiedzimy miedzy innymi Katedry Galati i Bagrati - obie wpisane na listę UNESCO. Następnie przejazd przez Gori - miejsce urodzenia Józefa Stalina oraz zwiedzimy Ananouri - twierdzę z przełomu XVI i XVII wieku. Nocleg w Gudauri
Dzień 6 wycieczki objazdowej Magiczna Gruzja
GUDAURI - KAZBEGI - GUDAURI Wycieczka w region Kazbegi nazywany gruzińskim Tybetem - piękne krajobrazy, ośnieżone góry, spokój i cisza. Wycieczka jeepem,. Powrót do hotelu i nocleg
Dzień 7 wycieczki objazdowej Magiczna Gruzja
GUDAURI - TBILISI
Śniadanie. Przejazd do Tbilisi. Zwiedzanie miasta
rozpoczynamy od kościoła Metekhi, następnie idziemy do Synagogi oraz Katedry Sonii. Panoramiczna wycieczka autokarem i spacer Narikala Fortress- jednymi z najstarszych fortyfikacji w mieście. Kolejnym punktem będą łaźnie Sulphur Baths. Na koniec spacer wzdłuż Alei Rustaveli- głównej ulicy Tbilisi. Kolacja w lokalnej restauracji z pokazem tradycyjnego tańca gruzińskiego. Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy
Dzień 8 wycieczki objazdowej Magiczna Gruzja
WARSZAWA Przylot poranny do Polski. Po przylocie zakończenie świadczeń.
 

GRUZJA WYCIECZKI - GRUZJA W PIGUŁCE

Opis operatora Exim Tours
Region Gruzja
Program wycieczki objazdowej Gruzja w pigułce
 
Trasa BATUMI - KUTAISI - GORI -TBILISI - MCCHETA - SIGNAGI- BODBE - TSALKA - WARDZIA- BORJOMI - BATUMI

Dzień 1 wycieczki objazdowej Gruzja w pigułce
Zbiórka na lotnisku w hali odlotów przy stanowisku Exim Tours. Przylot do miasta Batumi, transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.
Dzień 2 wycieczki objazdowej Gruzja w pigułce
Po śniadaniu przejazd do Kutaisi - drugiego największego miasta Gruzji. Leżące w na przedmieściach Gelati jest obowiązkowym punktem zwiedzania Gruzji. Znakomicie zachowany zespół klasztorny z XII w., świetne freski czy manuskrypty mające ponad 500 lat to wystarczające zachęty dla turystów. Wartość Gelati doceniło UNESCO wpisem na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego. Klasztor powstał w złotych czasach gruzińskiej monarchii i wspaniałego rozkwitu kultury. Jego fundatorem był król Dawid Budowniczy (gruz. Dawit Agmaszenebeli). Jego grobowiec znajduje się w świątynnym murze. Przez kilkaset lat w Gelati mieściła się akademia nauk teologicznych i filozoficznych. Przez długi czas był to najważniejszy ośrodek oświecenia na ziemiach gruzińskich. Zespół klasztorny składa się m.in. z kościoła p.w. Narodzenia Matki Bożej (XII w.), kościoła Św. Grzegorza (XIII w.), dwupoziomowego kościoła Św. Mikołaja (XIII-XIV w.), dzwonnicy wybudowanej nad źródłem, kruchty. Całość otaczają pradawne mury obronne. Kolejnym ważnym punktem, do którego dotrzemy będzie miejscowość Gori. Gori jest miejscem urodzenia Józefa Stalina. Dom, w którym się urodził i żył do 1883 r., jest miejscem pamięci - muzeum z eksponatami poświęconymi jego osobie. Do 2010 r., przed miejskim ratuszem stał pomnik Stalina, który dwukrotnie próbowano zburzyć w 1953 i 1988, ale mieszkańcy Gori protestowali. Pomnik został usunięty w nocy 24 czerwca 2010 roku ku zaskoczeniu mieszkańców miasta. Ma on zostać przeniesiony do znajdującego się nieopodal muzeum poświęconego Stalinowi, które będziemy mieli okazje odwiedzić. Przejazd do Tbilisi, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
Dzień 3 wycieczki objazdowej Gruzja w pigułce
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Gruzji - Tbilisi. Tbilisi położone jest nad rzeką Kura. Osady ludzkie na terenie dzisiejszego miasta funkcjonowały już przed naszą erą, czego dowodem są liczne wykopaliska archeologiczne. Pierwsze wzmianki na temat twierdzy Tbilisi pochodzą z 368 roku. W VI wieku Tbilisi zostało stolicą państwa wschodnio-gruzińskiego. Po przybyciu do stolicy rozpoczniemy zwiedzanie starego i nowego miasta. W planie mamy katedrę Sioni z krzyżem św. Niny, największą prawosławną świątynię na Kaukazie - katedrę Świętej Trójcy, synagogę oraz łaźnie siarkowe. Będziemy mogli również wspiąć się do twierdzy Narikała górującej nad Tbilisi, pospacerować wąskimi uliczkami starówki, a także zobaczyć kościół Matki Bożej Metechskiej oraz pomnik króla i założyciela Tbilisi - Wachtanga Gorgasali. Ważnym miejscem będzie również Bazylika Anczischati z VI wieku ozdobiona freskami z XVIII -XIX w. oraz Muzeum Historyczno - Etnograficzne. Na koniec spacer aleją Rustawelego - główną ulicą miasta, otoczoną wieloma wyniosłymi gmachami. Przejazd do Mcchety - jednego z najstarszych miast w Gruzji, dawnej stolicy Gruzji. Miasteczko położone niedaleko Tbilisi, może się poszczycić wspaniałymi zabytkami gruzińskiej cywilizacji, które w 1994 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Na początku zobaczymy Dżwari - prawdziwą perłę gruzińskiej architektury, która posłużyła za pierwowzór dla dziesiątek innych świątyń w Gruzji. Niewiele kościołów posiada tak malownicze położenie. Świątynia Dżwari stoi na krawędzi urwistego wzgórza górując wysoko ponad miastem. Ostatnim punktem wyprawy będzie najważniejszy zabytek miasta - Sweti Cchoweli. Jej gruzińska nazwa oznacza żyjący słup". Pierwszy kościół powstał w tym miejscu już w IV wieku, czyli zaraz po przyjęciu chrześcijaństwa przez Gruzję. Następnie u schyłku V stulecia gruziński król Wahtang Gorgasali wybudował bazylikę. Późniejsze najazdy oraz trzęsienia ziemi poważnie naruszyły świątynię. Bazylika postawiona za czasów króla Gorgasali tworzy podwaliny dzisiejszej budowli a większość tego, co obecnie możemy oglądać powstało w okresie złotego wieku" Gruzji. Znany gruziński architekt Arsukidze gruntownie przebudował katedrę w latach 1010- 1029, za panowania króla Jerzego II. Legenda głosi, że władca nakazał odciąć mu prawą rękę, aby już nigdy w życiu nie mógł stworzyć czegoś równie wspaniałego. Następnie powrót do hotelu, nocleg.
Dzień 4 wycieczki objazdowej Gruzja w pigułce
Po śniadaniu wyjedziemy ze stolicy w kierunku wschodnim. Po półtorej godzinie dotrzemy do miasta Signagi zwanego też miastem miłości. Jest ono przepięknie położone na szczycie niewysokiej góry. Widoki na rolniczą dolinę Alazani oraz oddalony o 30 kilometrów Wielki Kaukaz, zapierają dech w piersiach. Miasteczko słynie z tradycyjnej gruzińskiej zabudowy. Brukowane uliczki, domy z drewnianymi balkonami - te obrazy na długo zostaną w Państwa pamięci. W dalszej części dnia zwiedzimy pobliski monastyr Bodbe. Zbudowany w IX w. po gruntownej przebudowie w wieku XVII jest jednym z najważniejszych celów pielgrzymek w Gruzji. Na koniec dnia wizyta w winiarni. Poznamy tam liczącą ponad 7000 tysięcy lat tradycję produkcji wina na tamtych terenach. Trzeba pamiętać, że to z tego regionu pochodzą najstarsze na świecie ślady produkcji tego szlachetnego trunku. Pod koniec wizyty degustacja gruzińskich win oraz czaczy, po której wracamy do hotelu w Tbilisi.
Dzień 5 wycieczki objazdowej Gruzja w pigułce
Po śniadaniu, wykwaterowanie, a następnie przejazd górską drogą przez Tsalka nad jezioro Paravani. Jest to znajdujący się na 2073 m. n.p.m ogromne zbiornik wodny położony u stóp wulkanicznego masywu Gór Samsarskich. Na całym brzegu tryskają źródła mineralnej wody, która ma temperaturę 6 stopni Celsjusza co sprawia, iż jezioro jest zimne o każdej porze roku. Kolejno przejazd do miejscowości o nazwie Wardzia . Jest spore miasto skalne, które jest największą atrakcją turystyczną regionu Mescheti. Do dziś zachowało się ponad 250 komnat na 13 poziomach oraz fragmenty sieci tuneli, korytarzy, schodów i systemu wodno-kanalizacyjnego. Przez lata była jednym z głównych ośrodków kulturalno-religijnych monarchii gruzińskiej. Zespół miejski Wardzi powstawał w latach 1184 - 1213. Poza oryginalną architekturą można do dziś podziwiać wspaniałe freski, które zdobią wnętrza świątyń. Po południu wizyta w Chertwisi. Jest jedną z najstarszych twierdz na ziemiach gruzińskich. Jej początki sięgają czasów przedchrześcijańskich. Zgodnie z legendą, twierdzę miał zdobyć Aleksander Macedoński. W X wieku wewnątrz fortyfikacji wzniesiono kościół. Z kolei większość oglądanych dzisiaj murów powstała około 1354 r. Wtedy też w pobliżu twierdzy wyrosło miasto. Chertwisi stoi w miejscu, które zapewniało doskonałe warunki do skutecznej obrony i kontrolowania lokalnych szlaków. Transfer do hotelu w okolicach Wardzii, zakwaterowanie i nocleg.
Dzień 6 wycieczki objazdowej Gruzja w pigułce
Po śniadaniu, wykwaterowanie, przejazd do Borjomi - uzdrowiska w południowo -środkowej Gruzji, słynącego z leczniczych wód mineralnych i świetnego mikroklimatu. Kurort w ten zawdzięcza swe walory dziewiczej przyrodnie okolicznych gór, którą chroni Park Narodowy Bordżomi-Charagauli. Pierwotne lasy górskie natleniają powietrze oraz bronią czystości wód podziemnych. Park Narodowy Bordżomi-Charagauli zajmuje ponad 76 000 hektarów, dzięki czemu należy do największych obszarów chronionych w Europie. Tereny parku obejmują zachodnie zbocza wąwozu rzeki Mtkwari (ros. Kury) i wschodnie grzbiety gór Mescheckich. Podczas wizyty degustacja wód mineralnych. Przejazd do rezerwatu Satapalia. Oddalony zaledwie kilka kilometrów od dawnej stolicy Kutaisi. Położony jest na wzniesieniach sięgających 572 metrów, w miejscu, gdzie Nizina Kolchidzka przechodzi w pogórze Wielkiego Kaukazu. Z powierzchnią ledwie 3,5 km2 jest jednym z najmniejszych rezerwatów kraju. Oprócz żywych zwierząt chroni się tu odciski dinozaurów z okresu triasu i ślady bytowania ludzi w epoce kamiennej. Mimo niewielkiego obszaru rezerwat mieści również krater wygasłego wulkanu a także jaskinie krasowe, z których najdłuższa liczy sobie 600 metrów. Przejazd do Batumi, zakwaterowanie w hotelu i nocleg.
Dzień 7 wycieczki objazdowej Gruzja w pigułce
Po śniadaniu przejazd największego ogrodu botanicznego w Gruzji. Ogród ten położony jest około 9 km na północ od miasta Batumi, nad brzegiem Morza Czarnego. Jego sto jedenaście hektarów powierzchni podzielonych jest na dziewięć części, w których można oglądać różnorodne rośliny z całego świata. W dalszej części dnia przejazd na południe od Batumi do leżącej przy granicy z Turcją twierdzy Gonio. Jest to prawdziwy raj dla miłośników zabytków historycznych i kulturowych, dobrze zachowane mury obronne kryją ruiny rzymsko-bizantyjskiej twierdzy z I w. Koniec dnia panoramiczny przejazd oraz spacer po Batumi, powrót do hotelu, nocleg.
Dzień 8 wycieczki objazdowej Gruzja w pigułce
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko i powrót do Polski.
 

GRUZJA WYCIECZKI - GRUZJA LEGENDY KAUKAZU

Opis operatora Ecco Travel
Region Gruzja
Program wycieczki objazdowej Gruzja - legendy Kaukazu

TBILISI - GORI - KUTAISI - BAKURIANI - GUDAURI - KAZBEGI - MCCHETA - TELAWI  SIGHNAGHI

Dzień 1. wycieczki objazdowej Gruzja - legendy Kaukazu
Warszawa - Tbilisi Wylot z Warszawy
Dzień 2. wycieczki objazdowej Gruzja - legendy Kaukazu
Tbilisi - Gori - Kutaisi (ok. 300 km) Lądowanie w Tbilisi i rozpoczęcie programu. Przejazd do hotelu i sniadanie. Następnie przejazd do Gori. Miasto zostało założone przez jednego z największych królów Gruzji, Dawida Budowniczego. Po drodze wizyta w Samtavisi, gdzie znajduje się katedra prawosławna z XI wieku. Pierwszy klasztor w tym miejscu został założony przez asyryjskich  misjonarzy w 572 roku. Wizyta w Muzeum Józefa Stalina w Gori. Następnie przejazd do Kutaisi - drugiego co do wielkosci miasta Gruzji. Początki Kutaisi sięgają założonego około 40 wieków temu mitycznego królestwa Kolchidy, łączonego z opowiescią o Złotym Runie i Argonautach. Zwiedzanie wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO: Katedry Bagrata  z XI w. i klasztoru Gelati z XII w. oraz mniejszego klasztoru Motsameta, spektakularnie zlokalizowanego na krawędzi urwiska. W dalszej kolejnosci zwiedzanie synagogi i wizyta w dzielnicy żydowskiej. Przejazd do hotelu i nocleg w Kutaisi.
Dzień 3. wycieczki objazdowej Gruzja - legendy Kaukazu
Kutaisi - Wardzia - Bakuriani (ok. 300 km) Po sniadaniu przejazd do Wardzia. Po drodze wizyta w zamku Chertwisi z IX-X w. Wardzia to kompleks wykuty w skale na lewym brzegu rzeki Mtkvari, powstały w XII-XIII w. w okresie panowania Giorgi III i królowej Tamary. Zespół pierwotnie budowany jako miasto-twierdza, stał się warownym klasztorem, który odegrał ważną rolę w politycznym, kulturalnym, edukacyjnym i duchowym życiu kraju. W kompleksie zamkowym znajduje się prawosławny kosciół Wniebowzięcia NMP, bogato zdobiony sciennymi malowidłami. Po zwiedzeniu wizyta w Achalciche i tamtejszej synagodze. Następnie przejazd do słynnej gruzińskiej miejscowosci narciarskiej Bakuriani. Kolacja i nocleg w hotelu Bakuriani.
Dzień 4. wycieczki objazdowej Gruzja - legendy Kaukazu
Bakuriani - Borjomi - Upliscyche - Gudauri (ok. 350 km) Po sniadaniu przejazd do Borjomi z postojem, by spróbować naturalnej wody mineralnej Borjomi. Czas wolny na spacer w Parku Borjomi. Przejazd do innego osrodka narciarskiego - Gudauri. Po drodze wizyta w Upliscyche, zwanej "Twierdzą Boga". Skalne miasto zbudowane na wysokim skalistym lewym brzegu rzeki Mtkvari, zawiera partie budowane od II w. p.n.e. do późnego sredniowiecza i wyróżnia się unikalnym połączeniem różnych stylów architektonicznych. Po drodze postój na targu ceramiki. Nastepnie przejazd słynną gruzińską drogą wojskową prowadzącą do granicy gruzińsko-rosyjskiej. Po drodze zwiedzanie kompleksu architektonicznego Ananuri z XVII w., dwóch kosciołów i twierdzy z widokiem na zalew Zhinvali. Trasa wiedzie przez malownicze partie wysokiego Kaukazu. Kolacja i nocleg w hotelu w Gudauri.
Dzień 5. wycieczki objazdowej Gruzja - legendy Kaukazu
Gudauri - Kazbegi - Tbilisi (ok. 200 km) Po sniadaniu przejazd do Kazbegi. Wspaniałe widoki na trasie od Gudauri wzdłuż rzeki Tergi do Kazbegi - głównego miasta regionu. W Kazbegi spacer (1,5 godziny) przez piękne lasy i doliny do  koscioła sw. Trójcy, znajdującego się na wysokosci 2170 m. Przy dobrej pogodzie można dostrzec jeden z największych lodowców na Kaukazie - Kazbegi (5047m). Powrót do miasta ze zwiedzaniem po drodze wąwozu Dariali. Z Gudauri przejazd do Tbilisi. Po drodze wizyta na wsi, gdzie można zobaczyć jak mieszkańcy własnoręcznie wykonują użyteczne w gospodarstwie przedmioty (gruby filc, haft, malarstwo ikonograficzne). Nocleg w hotelu w Tbilisi.
Dzień 6. wycieczki objazdowej Gruzja - legendy Kaukazu
Mccheta - Tbilisi (100 km) Po sniadaniu przejazd do Mccheta, starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. Na miejscu można zobaczyć wpisane na listę UNESCO: Monastyr Dżwari (VI w.) i katedrę Svetitskhoveli (XI w.), gdzie znajdują się szaty Chrystusa. Przejazd z powrotem do Tbilisi, stolicy i największego miasta Gruzji. Miasto zajmuje powierzchnię 372 km² i liczy ok miliona mieszkańców. Powstało w V wieku naszej ery za panowania Vakhtang Gorgasali, gruzińskiego króla Kartli (Iberia). Wsród wielu zabytków miasta znajduje się kosciół Matki Boskiej zbudowany w V i przebudowany w XIII w. Królewski pałac znajdował się tu przed przeniesieniem do zamku Narikala. Sameba - Katedra Świętej Trójcy, znana jako "Budowla Tysiąclecia" jest największą prawosławną katedrą w Gruzji i na całym Kaukazie. Budowla mierzy 100 metrów wysokosci. Ponadto skansen i Muzeum Etnograficzne, gdzie znajdują się tradycyjne domy gruzińskie. Mtacminda  Święta Góra, kosciół Dawida Ojca - nazwa pochodzi od sw. Dawida Garejiana, jednego z asyryjskich misjonarzy, którzy przybyli do Gruzji w VI w. w celu krzewienia chrzescijaństwa. Kosciół został zbudowany w VI wieku. Obecnie miesci się tu panteonu sławnych pisarzy i znanych osobistosci Gruzji. Nocleg w hotelu w Tbilisi.
Dzień 7. wycieczki objazdowej Gruzja - legendy Kaukazu
Tbilisi - Telawi (ok. 200 km) Po sniadaniu przejazd na wschód Gruzji i degustacja wina w regionie Kachetii. Zwiedzanie piwnicy Tsinandali i domu-muzeum A. Czawczawadze (6 rodzajów win). Nastęnie zwiedzanie Telawi, głównego miasta i centrum administracyjnego Kachetii. Pierwsze znaleziska archeologiczne z Telawi datowane są na epokę brązu. Wycieczka do rezydencji króla Herakliusza II i klasztorów Shuamta (V  XVII w.). Shuamta składa się z trzech kosciołów pochodzących z różnych epok. Zwiedzanie Gremi, pomnika architektury z XVI wieku, królewskiej cytadeli i koscioła Archaniołów w Kachetii. Przejazd do Telawi do restauracji i winnicy, gdzie można skosztować trzy różne gatunki wina i wziąć udział w wyrobie lokalnych specjałów kulinarnych. Nocleg w Telawi.
Dzień 8. wycieczki objazdowej Gruzja - legendy Kaukazu
Telawi - Sighnaghi - Tbilisi (ok. 200 km) Po sniadaniu zwiedzanie klasztoru Bodbe. 1 czerwca kosciół prawosławny Gruzji obchodzi dzień przybycia sw. Niny. Jej grób nadal istnieje w Bodbe w regionie Kachetii. Św. Nina stała się jednym z najbardziej czczonych swiętych koscioła prawosławnego Gruzji, a jej atrybut, charakterystyczny krzyż Grapevine, jest symbolem gruzińskiego chrzescijaństwa. Następnie przejazd do Sighnaghi, miasta miłosci, które słynie równiez z wyrobu wina i tradycyjnych dywanów. Na koniec przejazd do Tbilisi i czas wolny. Pożegnalna kolacja (dodatkowo płatna) w tradycyjnej restauracji z ludowym programem artystycznym. Nocleg w Tbilisi
Dzień 9. wycieczki objazdowej Gruzja - legendy Kaukazu
Tbilisi - Warszawa Nocny transfer na lotnisko i wczesny lot powrotny do Polski.
 

GRUZJA WYCIECZKI - GRUZJA Z ARMENIĄ

Opis operatora Konsorcjum PBP
Region Gruzja
Program wycieczki objazdowej Gruzja z Armenia 

Dzień 1 wycieczki objazdowej Gruzja z Armenia 
WARSZAWA- TBILISI Zbiórka na lotnisku w Warszawie na 2 godz. przed odlotem, odprawa biletowa - paszportowa, wylot samolotu rejsowego do Gruzji.
Dzień 2 wycieczki objazdowej Gruzja z Armenia 
REGION KAKCHETIA Śniadanie w hotel, następnie spotkanie z przewodnikiem i przejazd do regionu Kakheti, który słynie z produkcji wina. Po drodze będziemy mieli okazję podziwiać fascynującą panoramę Kaukazu. Na początek odwiedzimy XIX-wieczną założenia jednego z książąt w Tsinandali, a następnie odwiedzimy 300-letnią winiarnię, gdzie zapoznamy się z linią produkcyjną, która znacząco różni się od europejskiego sposobu produkcji wina. Opcjonalnie lunch z lekcją gotowania tradycyjnej kuchni gruzińskiej. W drodze powrotnej odwiedzimy miasto-twierdzę Sighnaghi, a następnie Klasztoru Bodbijski z mogiłą świętej Nino - chrzcicielki Gruzji. Odwiedzimy także monastyr z VI w. David Gareja Powrót do Tbilisi, kolacja i nocleg.
Dzień 3 wycieczki objazdowej Gruzja z Armenia 
TBILISI - SEVAN - ERYWAŃ Śniadanie. Transfer z Tbilisy do Armeni. Wycieczka do wysokogórskiego Jeziora Sevan - szmaragdu Armenii. Położone jest ono ok. 70 mil na północ od Erywania na wysokości 2000 m n.p.m. Jest największym górskim jeziorem na świecie, zajmuje 5% powierzchni Armenii i jest jednocześnie drugim najwyżej położonym słodkowodnym jeziorem. Przyjazd do Erywania
Dzień 4 wycieczki objazdowej Gruzja z Armenia 
ERYWAŃ - ECHMIADZIN- ZVARTNOTS Śniadanie w hotel, następnie spotkanie z przewodnikiem i rozpoczynamy zwiedzanie Erywania. Głównym punktem programu będzie zwiedzanie Muzeum Historii Armenii, w którym podziwiać można kolekcję archeologiczną z czasów średniowiecza. Zobaczymy także Park Pamięci - Tsitsernakaberd oraz Muzeum Ofiar Ludobójstwa z 1915 roku. Kolejnym punktem wycieczki jest Echmiadzin. Został on wybudowany w latach 301- 303 przez Grigora Enlightenera. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Zvartnots by zobaczyć ruiny świątyni z VII wieku. Zarówno Echmiadzin i Zvartnots są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nocleg w Erywaniu.
Dzień 5 wycieczki objazdowej Gruzja z Armenia 
ERYWAŃ - VARDZIA - AKHALTSIKHE Po śniadaniu przejazd i zwiedzanie kompleksu VARDZIA niegdyś 13-piętrowego dziś, po trzęsieniu ziemi, nieznacznie niższego, wykutego w skale miasta, zbudowanego w XII w. za czasów królowej Tamar. Kompleks składał się z 3 tysięcy jaskiń i mógł pomieścić 50 tysięcy osób. Artystycznie zdobione pokoje połączone ze sobą wykutymi w skale korytarzami, a także piękne freski na ścianach cerkwi przypominają o wielkości miasta. Kolacja i nocleg w hotelu w Kutaisi. Opcjonalnie pokaz tradycyjnego śpiewu gruzińskiego
Dzień 6 wycieczki objazdowej Gruzja z Armenia 
BATUMI Dzień spędzony w miejscowości wypoczynkowej nad Morzem Czarnym.
Dzień 7 wycieczki objazdowej Gruzja z Armenia 
KUTAISI Po śniadaniu przejazd do prowincji Imereti, który znacznie różni się od wschodniej części kraju. Zwiedzanie miasta Kutaisi. Jest to drugie co do wielkości miasto w Gruzji. Jego początki sięgają II tysiąclecia p.n.e. Kutaisi, dawne miasto Ai, było stolicą starożytnej Kolchidy, czyli pierwszego państwa stworzonego przez ludy gruzińskie. To właśnie tutaj było przechowywane złote runo, po które wybrał się mityczny Jazon wraz z Argonautami. Zwiedzimy miedzy innymi Katedry Galati i Bagrati - obie wpisane na listę UNESCO. Następnie przejazd przez Gori - miejsce urodzenia Józefa Stalina oraz zwiedzimy Ananouri - twierdzę z przełomu XVI i XVII wieku. Nocleg w Gudauri
Dzień 8 wycieczki objazdowej Gruzja z Armenia 
GUDAURI - KAZBEGI - TBILISI Wycieczka w region Kazbegi nazywany gruzińskim Tybetem - piękne krajobrazy, ośnieżone góry, spokój i cisza. Przejazd do Tbilisi. Zwiedzanie miasta rozpoczynamy od kościoła Metekhi, następnie idziemy do Synagogi oraz Katedry Sonii. Panoramiczna wycieczka autokarem i spacer Narikala Fortress- jednymi z najstarszych fortyfikacji w mieście. Kolejnym punktem będą łaźnie Sulphur Baths. Na koniec spacer wzdłuż Alei Rustaveli- głównej ulicy Tbilisi. Kolacja w lokalnej restauracji z pokazem tradycyjnego tańca gruzińskiego. Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy
Dzień 9 wycieczki objazdowej Gruzja z Armenia 
WARSZAWA Przylot poranny do Polski. Po przylocie zakończenie świadczeń.
 

GRUZJA WYCIECZKI - GRUZJA Z TREKINGIEM NA GÓRE KAZABEK

Opis operatora Logos Sliwka
Region Gruzja
Program wycieczki objazdowej Gruzja z trekingiem na górę Kazabek

Dzień 1 wycieczki objazdowej Gruzja z trekingiem na górę Kazabek
Zbiórka na lotnisku. Przelot do Tbilisi przez jeden z europejskich portów lotniczych.
Dzień 2 wycieczki objazdowej Gruzja z trekingiem na górę Kazabek
Przylot. Transfer do hotelu w stolicy Gruzji. Po śniadaniu zwiedzanie centrum Tbilisi, z zabytkami wielu epok, zaczynając od kościoła Metechi, wizyta w synagodze, katedrze Sioni ( XI/XII w.) i kościele Anczischati (V/VI w.). Wejście na twierdzę Narikala, z której roztacza się wspaniała panorama miasta położonego nad rzeką Kurą. Po południu zwiedzanie skarbów Muzeum Narodowego, a następnie przechadzka główna ulicą Tbilisi - Aleją Szoty Rustaweliego. Kolacja w tradycyjnej gruzińskiej restauracji. Nocleg.
Dzień 3 wycieczki objazdowej Gruzja z trekingiem na górę Kazabek
Po śniadaniu wycieczka do kompleksu monastyrów - Dawid Garedża. Zwiedzanie cel mnisich wykutych w skale z VI wieku. Lunch. Po podziwianiu klasztoru Lavra marsz ( ok. 50 min) do monastyru Udabno ( wybudowanego w czasach największej świetność tego kompleksu, przypadających w XI-XIII wieku), podziwianie fresków. Powrót do Tbilisi. Nocleg.
Dzień 4 wycieczki objazdowej Gruzja z trekingiem na górę Kazabek
Rano wyjazd do Mcchety - dawnej stolicy Gruzji. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli (XI w.) i znajdującego się ponad miastem kościoła Dżwari ( VI/VII w.). Następnie przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną do Kazbegi. Po drodze wizyta w Ananuri, gdzie znajduje się forteca i dwa kościoły malowniczo położone na zachodnim brzegu turkusowych wód Zbiornika żinwalskiego. Kontynuacja przejazdu przez piękne góry Kaukazu do Kazbegi. Kolacja. Nocleg w kwaterach prywatnych.
Dzień 5 wycieczki objazdowej Gruzja z trekingiem na górę Kazabek
Po śniadaniu przejazd doliną Sno do niewielkiej miejscowości Juta (zamieszkałej w części przez Czeczenów). Wioska leży na wysokości 2165 m n.p.m. i otoczona jest górami, przez co przez sześć miesięcy w roku odcięta jest od reszty kraju. Stamtąd piesza wędrówka ok. 4-5 godzinna na górę Chaukhebi ( 3842 m n.p.m.). Powrót do Juta, przejazd do Kazbegi. Kolacja i nocleg.
Dzień 6 wycieczki objazdowej Gruzja z trekingiem na górę Kazabek
Po śniadaniu przejście do Kościoła Gergeti (Trójcy Świętej), skąd rozpościera się wspaniałe widoki. Rozpoczynamy wejście na górę Kazbek. Na początku ok. 8-godzinny marsz do stacji meteo, która funkcjonowała do 1989 roku, a obecnie służy jako miejsce wypoczynku dla wspinających. Na początku trasa wędrówki biegnie wśród górskich hal, następnie prowadzi przez kamienistą przełęcz, potok, wśród moren, Lodowiec Gergeti, aż do stacji meterologicznej. Kolacja i nocleg.
Dzień 7 wycieczki objazdowej Gruzja z trekingiem na górę Kazabek
Dzień na aklimatyzację, zbieranie sił, przygotowania do ataku na szczyt…
Dzień 8 wycieczki objazdowej Gruzja z trekingiem na górę Kazabek
Wcześnie rano opuszczamy stację meteo i kierujemy się na szczyt (12 km). Ostatni odcinek jest najtrudniejszy - ściana lodowca. Dopiero po jej sforsowaniu można cieszyć się w pełni ze zdobycia góry Kazbek 5047m n.p.m. Powrót do stacji meteo. Droga w obie strony zajmuje ok. 13-14 godzin. Kolacja. Nocleg.
Dzień 9 wycieczki objazdowej Gruzja z trekingiem na górę Kazabek
W przypadku, jeśli poprzedniego dnia nie udałoby się przejść przez lodowiec z powodu złych warunków pogodowych, ten dzień traktowany będzie jako drugie podejście. Jeśli natomiast już pierwsza próba powiedzie się, powrót do Kazbegi. Po południu przejazd do Tbilisi. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.
Dzień 10 wycieczki objazdowej Gruzja z trekingiem na górę Kazabek
Przejazd do Signagi. Zwiedzanie potężnej fortecy z XVIII wieku. Dwa kilometry od miasta znajduje się kompleks klasztorny. Zwiedzanie Monastyru Bodbe, położonego wśród cyprysów. Wizyta w jednej z lokalnych winnic, z których słynie ten region. Degustacja wina. Lunch w gospodarstwie. Powrót do Tbilisi. Nocleg.
Dzień 11 wycieczki objazdowej Gruzja z trekingiem na górę Kazabek
Transfer na lotnisko. Przelot do Polski przez jeden z europejskich portów lotniczych. Przylot do Warszawy.

 

GRUZJA WYCIECZKI - GRUZJA + TURCJA WSCHODNIA 

Opis operatora Logos Sliwka
Region Gruzja
Program wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia

Dzien 1 wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia
Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie, przelot do Istambułu. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem spacer po mieście lub fakultatywnie - rejs po Cieśninie Bosfor, skąd miasto prezentuje się jeszcze ciekawiej, pokazując się nam w wieczornym blasku zachodzącego słońca.
Dzień 2 wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia
Przelot do miasta Wan, położonego nad słonym, bezodpływowym górskim jeziorem, o tej samej nazwie (1700 m n.p.m.). Możliwość kąpieli dla odważniejszych, gdyż woda jest zimna i bardzo słona. Rejs na Wyspę Akdamar, gdzie w otoczeniu niezwykłej górskiej przyrody - znajduje się X wieczny kościółek ormiański. Po powrocie do miasta wizyta w twierdzy Wan i w grobowcach królów Urartu.
Dzień 3 wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia
Wcześnie rano wyjazd na północ, w kierunku biblijnego Araratu. Po drodze krótka przerwa przy wodospadach Muradiye. Przyjazd do Dogubayazit, miasta tuż przy granicy z Iranem, nad którym górują dwie największe atrakcje okolicy. Są to pokryte wiecznym lodem szczyty Araratu: Wielkiego i Małego, oraz pałac Isak Pashy. Ciekawostką jest fakt, że z pałacu nie widać góry, a ze zboczy wulkanu nie sposób ujrzeć murów pałacowych…
Dzień 4 wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia
Dalszy przejazd na północ. Trasa prowadzi tuż u podnóża Araratu, wznoszącego się ponad 3,5 tys. metrów ponad otaczający go teren. Według Biblii, to właśnie na zboczach tego wygasłego wulkanu, miała osiąść Arka Noego. Dojeżdżamy do Kars, znanego z książki Orana Pamuka "Śnieg". Najbardziej "rosyjskiego miasta" we Wschodniej Anatolii. Popołudniowa wizyta w Ani, czyli dawnej stolicy Armenii, zwanej kiedyś "Miastem 1000 i jednego kościoła".
Dzień 5 wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia
Tego dnia przemieścimy się z pustynnych krajobrazów Turcji Wschodniej w zielone i górzyste tereny północnej części tego kraju. Przyjazd do Yusufeli, stolicy sportów ekstremalnych, położonej w jednej z malowniczych dolin gór Kackar. Jeszcze tego samego dnia doświadczymy głównej atrakcji - czyli emocjonujący rafting na rzece Corun. Możliwe, że to ostatnia szansa na spływ tą rzeka, gdyż planowana jest budowa tamy i elektrowni wodnej, która w przyszłości całkowicie uniemożliwi uprawianie sportów wodnych na tej rzece.
Dzień 6 wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia
Okazja do odpoczynku od zgiełku miast i głośnych środków lokomocji. Cieszyć się będziemy ciszą i spokojem Gór Kackar, spacerując po okolicznych dolinkach, odwiedzając wioski pasterskie na Yaylach. Kolacja. Nocleg w pensjonacie w niewielkiej miejscowości Yaylora.
Dzień 7 wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia
Tego dnia planowany jest trekking (7-9 godz.) "Transkackar" przez przełęcz Baber (w terminach lipiec - sierpień). Alternatywnie przejazd do Ayder wzdłuż malowniczej doliny Coruh, a dalej nabrzeżem Morza Czarnego. Nocleg w górskiej wiosce Ayder.
Dzień 8 wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia
Transfer do Sarpi, miasta granicznego z Gruzją. Przekroczenie granicy turecko-gruzińskiej. Przejazd do Batumi. Po drodze postój przy ruinach rzymskiej twierdzy Gonio z II w. p.n.e. Po przyjeździe zakwaterowanie, czas wolny na plażowanie, samodzielne spacery po najsławniejszym kurorcie w Gruzji.
Dzień 9 wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia
Rankiem spacer nadmorską promenadą i urokliwymi uliczkami Batumi, a następnie przejazd do pobliskiego, rozległego ogrodu botanicznego, gdzie zgromadzono mnóstwo gatunków roślin subtropikalnych z różnych części świata. Kontynuacja przejazdu, pachnącą cytrusami i herbatą niziną Kolchidzką do Kutaisi. Po południu zwiedzamy ruin katedry Bagrati (XI w.) oraz pobliskiego klasztoru-akademii Gelati (XII w.). Kolacja i nocleg w kwaterach prywatnych w Kutaisi.
Dzień 10 wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia
Rano ruszamy w kierunku Gudauri. Po drodze zwiedzanie Gori - rodzinnego miasta Stalina. Wizyta w ruinach wykutego w skale miasta Upliscyche (II tysiąclecie p.n.e.). Kontynuacja przejazdu Gruzińską Drogą Wojenną. Po drodze wizyta w Ananuri, gdzie znajduje się forteca i dwa kościoły, położone na zachodnim brzegu turkusowych wód Zbiornika żinwalskiego. Dalsza podróż malowniczą drogą poprzez Góry Kaukazu do położonego 2200 m n.p.m. Gudauri. Kolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 11 wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia
Śniadanie. Zapierający dech w piersiach przejazd wzdłuż rzeki Tergi do Kazbegi. Po przyjeździe piesza wycieczka (ok. 3,5 godz.) przez piękne doliny i lasy do kościoła Świętej Trójcy w Gergeti położonego na wysokości 2170 m n.p.m. Przy dobrej widoczności można stamtąd dojrzeć jeden z najwyższych lodowców w Kaukazie - Górę Kazbek (5047 m n.p.m.). Przejazd do Mcchecie - dawnej stolicy Gruzji. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli (XI w.) i znajdującego się na górze ponad miastem kościoła Dżwari (VI/VII w.). Przejazd na kolację i nocleg do obecnej stolicy - Tbilisi.
Dzień 12 wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia
Po śniadaniu zwiedzanie centrum Tbilisi z zabytkami wielu epok. Wejdziemy na twierdzę Narikała, z której roztacza się wspaniała panorama miasta nad Kurą, pokonamy dawną dzielnicę łaźni, zobaczymy twierdzę i świątynię metechska, kościoły Sioni (XI/XII) i Anczischati (V/VI w.), odwiedzimy synagogę. Po południu wizyta w katedrze Sameba. Wieczorem przechadzka główną ulicą Tbilisi - Aleją Szoty Rustaweliego. Kolacja i nocleg w Tbilisi.
Dzień 13 wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia
Całodzienny wyjazd do Kachetii - głównego regionu uprawy winorośli, znanego ze znakomitych szczepów i wyśmienitych gatunków win. Wizyta w niedawno odnowionym miasteczku Signagi, z którego roztacza się niesamowity widok na dolinę Alzani i szczyty Wielkiego Kaukazu, zwiedzanie Muzeum Krajoznawczego. Wizyta w lokalnej winiarni połączona z degustacją win. Następnie przejazd do Telavi, po drodze odwiedziny XIX wiecznej winnicy. Kontynuacja przejazdu do katedry Alawerdi, uważanej za arcydzieło gruzińskiej architektury. Powrót do Tbilisi pożegnalną kolację. Nocleg.
Dzień 14 wycieczki objazdowej Gruzja + Turcja wschodnia
Nocny transfer na lotnisko i wylot do Warszawy przez jeden z europejskich portów lotniczych. Zakończenie wyprawy na lotnisku Okęcie.

 
Strona główna
O Firmie
Kontakt
Dojazd
Zadaj pytanie
Regulamin
Partnerzy
Polityka prywatności - pliki Cookies
KSI Media Wykonanie KSI Media
Korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu. Opublikowane na stronie informacje nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego.